Bitcoin od jakiegoś okresu znajduje się w głównym nurcie wielu osób i mediów. Cyfrowa(y) waluta od swojego powstania w 2011 roku systematycznie rośnie. Na początku swojego istnienia Bitcoin był wart mniej niż 1 dolar. W listopadzie 2021 jego cena osiągała prawie 70 tysięcy dolarów. Aktualnie zamyka się w okolicach 40 tysięcy dolarów. Bitcoin w 10 lat przeszedł długą drogę stając się najbardziej popularnym i najbardziej chodliwym cyfrowym aktywem. Jak wygląda jego cena i z jakich czynników ona wynika?

Skąd wziął się Bitcoin?

Bitcoin został zaprezentowany jako aktywo odporny(e) na inflację i interwencje ze strony banków centralnych. Od tamtej pory tysiące internautów pracuje nad jego rozwoju(em). Są to miłośnicy wolności, prywatności i braku centralizacji.

Dzięki temu, że jest środkiem deflacyjnym, jego liczba jest skończona. Pozwala to na ochronę własnych funduszy. Jest to zwłaszcza ważne w dzisiejszych czasach, gdzie inflacja ciągle rośnie.

Sukces Bitcoina spowodowały również, że niemal codziennie powstają nowe kryptowaluty. Każda z nich próbuje odpowiedzieć na różne(ym) problemy(om) i wyróżniać się realną wartością.

Posiadanie Bitcoina można porównać do rezygnacji(ą) z usług banków. W zamian sami stajemy się swoim bankiem. Ma to plusy, ale wiąże się też z ryzykiem. Trzeba kontrolować naszych środków, odpowiednio dbać o wszystkie zabezpieczenia. W internecie znajdzie się wiele hakerów czekających na nasz błąd.

Jak przewidywać i czytać cenę Bitcoina?

Wartość Bitcoina od lat się waha. Jednak badając wykres tego aktywa w szerokim ujęciu można zauważyć, że mimo różnych wahań “cyfrowe złoto” systematycznie rośnie. Jego cenę determinuje wiele czynników.

Zaczynając od ilości BTC dostępnego w obiegu ze względu na ograniczoną odgórnie podaż to naturalne, że jego cena wzrasta.

Jest to też aktywo podatne na wahania na innych rynkach czy giełdach kryptowalut. Dzięki otwartości Bitcoina, każdy internauta może bez problemu śledzić. Można zorientować się, która giełda kryptowalut oferuje najlepszy kurs BTC, jak również tego ile środków wpłacają i wypłacają z giełdy użytkownicy.

Na cenę Bitcoina rzutują też wydarzenia na świecie. Aktualnie przyszło nam żyć w dynamicznych czasach. Wykres Bitcoina tylko to odzwierciedla.

Do Bitcoina porównuje się inne kryptowaluty. Kazda szanujaca sie giełda kryptowalut oferuje możliwości wymiany parami: Bitcoin do alternatywnych kryptowalut.

Obserwacja rynku pokazuje, że przeważnie, gdy cena Bitcoina rosła, rosły też inne kryptowaluty.

Giełda kryptowalut, na której kupować będziemy BTC musi być dojrzałym wyborem użytkownika. Istotnym podziałem jest rozróżnienie giełd zdecentralizowanych i scentralizowanych. Giełda kryptowalut scentralizowana jest prostsza w obsłudze, ale wymaga naszych danych osobowych. Giełdy zdecentralizowane natomiast gwarantują anonimowość. Uwzględniając inwigilację społeczeństwa, która postępuje, coraz więcej ludzi decyduje się na korzystanie z anonimowych giełd.

Źródło: Blog z rankingiem giełd kryptowalut

Być może zainteresuje Cię również: