Dom opieki jest ośrodkiem przeznaczonym dla seniorów. Może udać się tam każda osoba, która jest w podeszłym wieku i nie potrafi sama odpowiednio funkcjonować; inaczej rzecz ujmując, potrzebuje opieki. Mnóstwo ludzi decyduje się na umieszczenie bliskich w takim miejscu, szczególnie, że w obecnych czasach oferta miejsc tego typu jest nad wyraz atrakcyjna.

Jaki dom opieki będzie najlepszy dla naszych bliskich?

Jak wybrać odpowiedni dom opieki? Sprawa ta nie jest przesadnie skomplikowana – wystarczy poszperać nieco w internecie, aby zorientować się, jakie placówki są dostępne w Twoim rejonie i jakie mają oceny. Możemy zdecydować się na publiczny dom opieki rybnik, w którym ceny regulowane są z reguły przez samorząd, burmistrza lub gminę. Cena mieszkania w takim ośrodku jest nieco skromniejsza, niż w prywatnym, ale nie należy oczekiwać przesadnych luksusów dla mieszkańców.

Prywatny dom opieki z kolei jest z reguły prowadzony przez fundację, stowarzyszenie albo osobę fizyczną. Tutaj ceny są o wiele większe, gdyż sięgają nawet czterech do pięciu tysięcy złotych miesięcznie, lecz różnorakie ośrodki tego rodzaju gwarantują obszerną ofertę zajęć dla seniora, jak również znakomite warunki noclegowe. 

Dom opieki – na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Zanim podejmiemy decyzję dotyczącą wyboru najlepszego domu seniora dla naszego krewnego, dobrze jest zapoznać się z ofertą zarówno prywatnych, jak i państwowych placówek. Trzeba również dopasować cenę pobytu do możliwości finansowych bliskiej osoby oraz naszych – trzeba mieć przy okazji świadomość, że jeśli chodzi o publiczny dom opieki, gmina może pokryć część kosztów pobytu. Warto także odwiedzić wybrane miejsce osobiście, aby zorientować się nieco odnośnie warunków mieszkaniowych oraz czystości, którą może pochwalić się dany dom opieki. 

Być może zainteresuje Cię również: