Obecnie coraz więcej osób decyduje się na leczenie wzroku. Bardzo ten fakt cieszy, zwłaszcza, że dostępnych mamy wielu specjalistów, którzy potrafią leczyć choroby oczu i dopasowywać odpowiednie szkła korekcyjne. Wydaje się jednakowoż, że niewiele osób zdaje sobie należycie sprawę z różnic pomiędzy fachowcami takimi jak okulista i optometrysta. Warto zatem wytłumaczyć tę kwestię.

Czym zajmuje się okulista

Po pierwsze, okulista jest fachem regulowanym prawnie, a optometrysta nie. Okulista odpowiada za kompleksowe badanie oczu, przeciwdziałanie wszelkim chorobom, pozbywanie się różnych przypadłości oraz wykonywanie operacji na narządach wzroku. Z kolei optometrysta, choć nie jest to zawód regulowany przez polskie prawo, należy do polskiego systemu ochrony zdrowia, a do jego wykonywania wymaga się wyższego wykształcenia w tym kierunku.

Czym zajmuje się optometrysta

Optometrysta odpowiada przede wszystkim za dobór odpowiednich soczewek oraz okularów. Nie ma niestety możliwości, aby tak jak okulista gdansk wykonywać różnorakie zabiegi i operacje, ale potrafi należycie określić teraźniejszy stan zdrowia oczu klienta oraz dopasować należyte soczewki korekcyjne. Może także polecić udanie się do okulisty w celu zniwelowania danego schorzenia. Klienci zmagający się z problemami widzenia obuocznego mogą również liczyć na terapię wzrokową, jaką przeprowadza dobry optometrysta. 

Podsumowując i nieco uogólniając – okulista jest specjalistą od leczenia przypadłości wzroku, natomiast optometrysta przede wszystkim pomaga w doborze szkieł korekcyjnych. 

Być może zainteresuje Cię również: